Prowadzenie działalności jako taksówkarz niesie za sobą ponoszenie nie małych kosztów. Przychody miesięczne taksówkarza są nie małe ale faktyczne zarobki na taksówce są o wiele niższe. Wiąże się to z kosztami jakie trzeba ponosić co często zniechęca do pracy w zawodzie taksówkarza.

Wydatki związane z działalnością i te przed jej rozpoczęciem, które musimy ponosić chcąc zostać taksówkarzem nie są małe.

Licencja taxi – koszt kursu

Warunkiem otrzymania licencji jest ukończenie kursu, który kosztuje w granicach 300 złotych natomiast za egzamin trzeba zapłacić około 150 złotych.
Otrzymanie licencji również wiąże się z kosztami. Opłata za licencję jest uzależniona od obszaru, na jakim chcemy wykonywać działalność oraz od czasu trwania na jaki chcemy otrzymać licencję.

Licencja na obszar gminy:

  • od 2 do 15 lat – 200 złotych
  • od 15 do 30 lat – 250 złotych
  • od 30 do 50 lat – 300 złotych

Na obszar gmin sąsiadujących :

  • od 2 do 15 lat – 280 złotych
  • od 15 do 30 lat – 350 złotych
  • od 30 do 50 lat – 400 złotych

Taksometr – koszt legalizacji

Legalizacja taksometru, którą należy wykonywać co dwadzieścia pięć miesięcy kosztuje około 100 złotych. Przed rozpoczęciem pracy na taksówce przeprowadza się badania lekarskie laryngologiczne, neurologiczne, okulistyczne i psychologiczne. Koszt jaki trzeba ponieść jest rzędu od 450 do 500 złotych, natomiast co pięć lat jest obowiązek ich odnowienia.

Zakup samochodu Taxi

Największy wydatek związany z wykonywaniem przewozu osób taksówką to zakup samochodu. Stajemy przed dylematem czy kupić samochód nowy, który możemy wziąć w leasing a miesięczną spłatę będziemy mogli zaliczyć do kosztów działalności. Niestety na taką formę zakupu przyszły taksówkarz rzadko się decyduje. Większość kupuje samochód używany.

Taksówkarze nie mają wybranej szczególnie marki ale ważne żeby auto było ekonomiczne i tanie w utrzymaniu. Często są to samochody sprowadzane z zagranicy, których cena nie jest zbyt wygórowana a auto jest dobrze wyposażone. Zakup samochodu to wydatek rzędu od 20 do 40 tysięcy złotych w zależności od możliwości finansowych zainteresowanego.

Radio w Taxi

Samochód każdego taksówkarza musi być wyposażone w radio, które każda korporacja ma ustawione na innej częstotliwości a służy do przekazywania sobie informacji pomiędzy taksówkarzami.

Kasa fiskalna

W wyposażeniu samochodu musi być obowiązkowo taksometr i kasa fiskalna Taxi, za którą Urząd Skarbowy zwraca maksymalnie 700 złotych. Zwrot z Urzędu Skarbowego otrzymamy tylko za zakup pierwszej kasy fiskalnej. Do wyposażenia samochodu musimy zakupić kogut z napisem taxi i naklejki boczne z oznaczeniem korporacji, do której będziemy przynależeć.

Całkowity koszt wyposażenia samochodu to około 4000 złotych.

Specjalne Ubezpieczenie OC dla Taxi

Niemało wyniesie nas obowiązkowe ubezpieczenie samochodu jako taxi. Ponieważ polskie firmy ubezpieczeniowe oferują polisy komunikacyjne, gdzie składka jest bardzo wysoka w zależności od pojazdu. Wiemy, że w Polsce składki są strasznie zawyżane ze względu na wysokie ryzyko wypadku podczas jazdy taksówką. Należy pamiętać, że w polisie musi być zaznaczone, że pojazd który ubezpieczamy to taksówka. Trudno tu wskazać kwotę jaką poniesiemy ale możemy zawrzeć polisę, gdzie płatności będą w ratach ale to wiąże się z wyższą kwotą zapłaty.

Podsumowując, żeby rozpocząć działalność na taksówce musimy mieć do dyspozycji sporą gotówkę – wyposażenie samochodu, samochód, ubezpieczenie, licencje – resumując kwotę mamy sporą sumę PLN.