Taksówkarze są grupą zawodową, która od jakiegoś czasu czuje się pokrzywdzona. Prywatni przewoźnicy zrzeszający kierowców bez licencji sprawili, że korporacje taksówkarskie zaczęły mocno protestować. To jednak nie pierwsza sytuacja, gdy taksówkarze wyrazili swój sprzeciw. Poprzednim razem, głośny był temat kas fiskalnych. Wcześniej nie były one konieczne.
Kasy fiskalne – nowe przepisy dla taksówkarzy
Przepisy stanowiące o konieczności posiadania kasy fiskalnej przez taksówkarzy weszły w życie stosunkowo niedawno. 20 grudnia 2017 roku wyszło rozporządzenie Ministra Finansów, w którym wyraźnie nałożono na taksówkarzy obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Aby prowadzący działalność nie zostali za bardzo obarczeni kosztami, wprowadzono ulgę na zakup urządzenia, jednak jedynie do kwoty nie przekraczającej 700 zł.
Kiedy kasa fiskalna dla taksówkarzy jest konieczna?
Należy zauważyć, że obowiązek zakupu kasy fiskalnej nałożony został na taksówkarzy świadczących usługi na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Nie ma znaczenia tu wysokość obrotów. Niezależnie od przychodów, w taksówce musi znajdować się kasa fiskalna. Inaczej jest jednak w przypadku świadczenia usług na rzecz firm. Wtedy, po wykonanej usłudze, wystawia się fakturę, która dokumentuje transakcję. Zazwyczaj jednak taksówkarze świadczą przewozy zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm – wówczas kasa fiskalna jest niezbędna.
Problematyczne paragony
Kierowca taksówki po każdym przejeździe zobowiązany jest do wydania klientowi paragonu po nabiciu usługi na kasę. Jeżeli tego nie zrobi, popełnia przestępstwo i może zostać na niego nałożona wysoka kara. Dlatego w tej kwestii uświadamia się również usługobiorców. Co roku organizowana jest loteria paragonowa, która jest efektem kampanii uświadamiającej obywateli, że powinni zawsze uzyskiwać paragon – czy to w sklepie, na stacji benzynowej czy innej sytuacji, która tego wymaga. Klienci są coraz bardziej świadomi, dlatego taksówkarze również nie powinni uciekać od tego obowiązku.
Kasa fiskalna a taksometr
Do podliczenia czasu przejazdu oraz wykonanych kilometrów służy taksometr. Jest to jednak jedynie urządzenie rejestrujące, nie można natomiast przy jego pomocy wystawić paragonu. Taksówkarze muszą zatem posiadać obydwa urządzenia. Kasa fiskalna powinna być kompatybilna z taksometrem – tak, aby dane z kursu umożliwiły jego podliczenie. Takie rozwiązanie jest najbardziej praktyczne, a przy tym nie ogranicza kierowcy.
Kasy mają możliwość wprowadzania rabatu za przejazd bądź anulowania go, jeżeli się nie zakończył. Dzięki temu zyskuje również klient, który może liczyć na uwzględniony na paragonie rabat. Oczywiście wprowadzenie kas uszczelniło również system podatkowy. Ogranicza to przypadki, gdy przejazd został wykonany, opłata pobrana, jednak nie została ona ujęta w ewidencji. Przez to cała kwota znajdowała się w „kieszeni” kierowcy, a urząd nie otrzymał należnego podatku. Nie musieli się tym martwić jednak uczciwi kierowcy, którzy zawsze rzetelnie prowadzili ewidencję.