Wiele osób sądzi, że taksówkarze zarabiają miesięcznie około od ośmiu do dziesięciu tysięcy. Niestety nic bardziej mylnego, ponieważ rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Koszty jakie wiążą z prowadzeniem działalności usług taksówkarskich nie są małe.

Zarobki taksówkarza w każdym miesiącu są inne a ma na to wpływ wielu czynników.

Czas trwania pracy

Jednym z nich jest czas trwania jego pracy, czyli praca w określonych godzinach. Weekendy są dla taksówkarza najlepszym okresem dla zarobku biorąc pod uwagę pozostałe dni tygodnia. Święta są szczególnym okresem, gdzie taksówkarz może więcej zarobić chociażby ze względu na to, że niektóre korporacje w tym okresie podnoszą stawki za swoje usługi. Przynależność do korporacji też ma wpływ na wynagrodzenie. Korporacje ustalają swoje stawki taryf za przejazdy.

Działalność gospodarcza

Zakładając działalność gospodarczą po raz pierwszy lub mieliśmy kiedykolwiek działalność gospodarczą ale od jej zamknięcia minęło sześćdziesiąt miesięcy możemy skorzystać z preferencyjnej stawki ZUS. W tym przypadku jako przedsiębiorca mamy prawo opłacać niższe składki ZUS przez dwadzieścia cztery miesiące prowadzenia naszej działalności. Podstawa opłacanych składek nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Tak zwany mały ZUS w 2019 roku wynosi 555.89 złotych co oznacza, że nasze koszta działalności gospodarczej mogą być dużo mniejsze.

Prowadzący działalność gospodarczą, który nie może skorzystać z tej ulgi musi wydać na składki ZUS 1316,97 złotych co zatem znacznie podnosi jego koszt na utrzymanie działalności. Składki ZUS są obowiązkowe i płacimy je co miesiąc.

Przynależność taksówkarza do korporacji

Koszta jakie taksówkarz musi ponieść w związku z prowadzeniem działalności to nie tylko składki na ZUS czy podatek odprowadzany do Urzędu Skarbowego. Przynależność do korporacji taksówkarskiej również niesie za sobą opłacanie comiesięcznej składki w granicach od 100 do nawet 500 złotych w zależności od korporacji i miejscowości.

Paliwo

Miesięczny koszt paliwa, na który taksówkarz wydaje miesięcznie około od 1600 do 2600 złotych jest sporym wydatkiem w zależności ile przejedzie kilometrów w danym miesiącu.

Amortyzacja taksówki – samochodu

Do kosztu działalności gospodarczej zaliczyć należy amortyzację samochodu a to będzie około od 200 do 300 złotych w zależności od pojazdu. Sprawność pojazdu ma kluczowy wpływ na pracę taksówkarza. Jeżeli samochód jest sprawny możemy bez problemu liczyć na większy zysk inaczej jeżeli pojazd często się psuje i trzeba wymieniać części, które nie są tanie a i usługi mechaników są często zawyżone.
Przy sprawnym aucie i przepracowanych sporo godzinach możemy liczyć na przychód około 7500 złotych. Niestety od tej kwoty należy odliczyć wszystkie poniesione koszty prowadzenia działalności i dochód może wynieść średnio około od 3000 do 4000 tysięcy złotych.

Praca taksówkarza to ogromne nakłady czasu, pieniędzy i energii. Koszty ponoszone przy takiej działalności biorą się z odpowiednich ustaw, których niestety nie można pominąć aby móc bezpiecznie i komfortowo przewozić pasażerów. Dlatego nie wystarczy wsiąść za kierownicę żeby wykonywać bezpiecznie i legalnie zawód taksówkarza.