Pasy bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa w samochodzie, służą pasażerom i kierowcy do zapewnienia im bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Pasy bezpieczeństwa mają za zadanie utrzymać w stabilnej pozycji ciała osób, które znajdują się w pojeździe w razie zderzeń czołowych. Obowiązek używania pasów bezpieczeństwa mają wszyscy pasażerowie i kierowcy pojazdów od 1991r z pewnymi wyjątkami, o którym mówią przepisy Prawa o Ruchu Drogowym.

Kto jest zwolniony z obowiązku zapinania pasów?

Z obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy z klientem są zwolnieni kierowcy taksówek, o którym mówi art.39 z zastrzeżeniem ust.3 dotyczący ruchu drogowego. Zwolnienie z obowiązku kierowcy taksówki jest podyktowane potencjalnym zagrożeniem ze strony klienta. Podczas jazdy w zapiętych pasach taksówkarz ma ograniczoną możliwość na reakcję obronną przed agresywnym klientem. Kierowca taksówki, który nie wykonuje kursu z pasażerem ma obowiązek prowadzić pojazd w zapiętych pasach. Obowiązek zapinania pasów podczas wykonywania kursu z klientem nie dotyczy kierowców taksówek, ale dotyczy pasażerów przebywających w pojeździe, o którym to obowiązku często zapominają pasażerowie taksówek. Bardzo często pasażerowie taksówki nie zapinają pasów bezpieczeństwa sugerując się tym, że kierowca taksówki nie ma ich zapiętych, nie znając przepisów łamią prawo i jednocześnie narażają się na niebezpieczeństwo w razie kolizji pojazdu.

Kontrola policyjna taksówkarza

Podczas wykonywanej kontroli policyjnej mandatem zostanie ukarany zarówno kierowca taksówki jak i pasażer, który nie zastosuje się do obowiązujących przepisów i podczas jazdy nie zapnie pasów bezpieczeństwa. Mandat zapłaci również kierowca taksówki nawet wtedy, gdy będzie miał zapięte pasy ale nie dopilnował, aby pasażer którego wiezie dostosował się do przepisów. Wysokość mandatu za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa wynosi 100zł. Z obowiązku zapinania pasów podczas jazdy taksówką są zwolnieni pasażerowie, którzy posiadają aktualne orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa oraz kobiety w widocznej ciąży.