bus-pas-taxi

Czym jest buspas?

Celem usprawnienia transportu miejskiego utworzono dodatkowe pasy ruchu. Buspasy są tworzone na drogach zatłoczonych lub ruchliwych tras autobusowych oraz trolejbusowych i muszą być oznaczone znakiem D-11. W Polsce pierwsze buspasy powstały w Krakowie w 2004 roku. Od 22 lutego 2018 roku zgodnie z ustawą o elektromobilności buspasy zostały udostępnione samochodom elektrycznym, czasami korzystanie z buspasów jest udostępnione dla taksówek.

Buspas a skręt w prawo

Buspas najczęściej jest wyznaczony po prawej stronie pasa ruchu. Nie mogą one uniemożliwiać skrętu w prawo lub wjazdu na posesję. W tych miejscach powinna pojawić się linia przerywana umożliwiająca legalny wjazd na buspas w celu skrętu w prawo. Wjeżdżając na buspas należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które już się na nim znajdują.

Praktycznie z buspasów często korzystają inne pojazdy niż te odgórnie uprawnione, to czy korzystają legalnie określone jest przez zarządcę danej drogi.

Buspas a taxi

Istotnym przewoźnikiem osób są firmy taksówkarskie. Klientom korzystającym z taxi często zależy na czasie, ponieważ muszą w krótkim okresie przemieścić się. W dużych aglomeracjach jest to częsty problem ze względu na wzmożony ruch pojazdów oraz powstające korki. Dużym udogodnieniem dla kierowców taksówek byłaby możliwość korzystania z utworzonych buspasów. Korzystanie z najkrótszych tras i omijanie zatłoczonych arterii miasta umożliwiłyby kierowcom taksówek właśnie buspasy.

Buspasem może poruszać się autobus, trolejbus oraz każdy inny pojazd wykonujący odpłatny przewóz osób o regularnych trasach. Taksówki nie są upoważnione do przejazdu buspasem, ponieważ wykonują odpłatny przejazd ale nie regularny, chyba że jest to zaznaczone na znakach drogowych. Są w Polsce miasta, w których urzędnicy tworzą prawo zezwalające taksówkom na korzystanie z buspasów tylko w czasie wykonywania usługi z pasażerem, co wywołuje kontrowersje wśród kierowców autobusów czy trolejbusów. Często jazda buspasem kończy się mandatem dla kierowcy taksówki. Buspasy służą do szybkiego transportu autobusowego jako elastyczność systemu komunikacji autobusowej, dlatego dają pierwszeństwo autobusom celem skrócenia podróży w godzinach szczytu.