Fotelik samochodowy

Prawidłowe i bezpieczne przewożenie dzieci w samochodzie wiąże się z posiadaniem odpowiedniego fotelika lub podkładki. Jest jednak wyjątek od powyższych regulacji, ponieważ dziecko, które osiągnęło 135cm wzrostu i masę ciała większą niż 35kg, może siedzieć przypięte pasami bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu samochodu.

Przeciwwskazania zdrowotne a fotelik samochodowy

Wyjątkiem przewożenia dziecka w foteliku są także przeciwwskazania zdrowotne, które wyłączają kierowcę pojazdu z tego obowiązku, a w razie kontroli policji opiekun dziecka ma obowiązek okazać aktualne zaświadczenie lekarskie. Dziecko przewożone bez fotelika jest narażone na ciężkie obrażenia w razie nagłego zahamowania pojazdu lub kolizji.

Nowelizacja ustawy znosi granicę wieku dziecka zwalniając z przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym. Obowiązujące przepisy dotyczą przewożenia dzieci w foteliku poniżej wzrostu 150cm bez względu na wiek. Obowiązek ten dotyczy wszystkich pojazdów osobowych i ciężarowych, którymi są przewożone dzieci.

Troje dzieci a fotelik

Kolejnym wyjątkiem, który jest zapisany w ustawie odnośnie przewożenia dziecka w foteliku samochodem jest brak możliwości zamontowania trzeciego fotelika w pojeździe, w którym będzie przewożona trójka dzieci. Trzecie dziecko może siedzieć na tylnym siedzeniu, pomiędzy dwoma wcześniej zamontowanymi fotelikami, musi być przypięte pasami i mieć ukończone 3 lata. Rozwiązanie takie, chociaż jest warunkowo dopuszczone nie jest bezpieczne dla dziecka.

Przepisy zabraniają przewożenie dziecka na przednim siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy oraz przewożenie dziecka poniżej 3 lat pojazdem niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa. Przewóz dorosłych osób taksówką wiąże się z zapięciem pasów podczas jazdy. Przepisy uwzględniają odstępstwo od obowiązkowego przewożenia dziecka w foteliku w licencjonowanych taksówkach. Przepisy nie mówią nawet o konieczności przewożenia dziecka przy użyciu zwykłej podstawki. W przypadku kiedy dziecko będzie przewożone taksówką Ubera, musi być zapięte w foteliku inaczej wiąże się to z konsekwencją otrzymania mandatu.

Niektórzy kierowcy taksówek posiadają fotelik dla dziecka, chociaż korporacje taksówkarskie nie wymagają tego od nich. Jeżeli rodzic chce, aby dziecko w taksówce było przewożone bezpiecznie i zapięte w foteliku może wcześniej zamówić kurs taksówką wyposażoną w fotelik. Niektóre korporacje za przewóz dziecka w foteliku uiszczają dodatkowe opłaty. Pomimo, że przepisy pozwalają na przewóz dziecka bez fotelika taksówką, jest to rozwiązanie nierozsądne i niebezpieczne. Pasy bezpieczeństwa są do ochrony dorosłych i nie da się w nich zapewnić bezpieczeństwo dziecku.