Taksówka jest samochodem przeznaczonym do przewozu nie więcej niż dziewięć osób. Pojazd musi być odpowiednio oznaczony i wyposażony. Opłata za przejazd taksówką za przebytą trasę jest wyliczana przez taksometr, w który powinno być wyposażone auto.
Czy taksometr jest obowiązkowy?
Tak, taksometr jest obowiązkowym wyposażeniem pojazdu do przewozu osób z mocy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku, w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, które to rozporządzenie znajduje się w dzienniku ustaw 2003 nr 32 poz.262. Taksometr powinien być zamontowany w aucie na odpowiedniej wysokości, aby pasażer miał na niego odpowiednią widoczność. Taksometr zawsze jest podłączony do kasy fiskalnej taksówkarza co umożliwia wydrukowanie paragonu, który powinien otrzymać klient. Taksometr wylicza opłatę według ustalonej wcześniej taryfy, która jest sposobem naliczania opłaty.
Każda firma taksówkarska ma swój cennik za przejazdy, w który jest wliczona opłata początkowa obejmująca zajęcie miejsca w aucie i należność za pierwszy odcinek przejazdu.
Jakie są taryfy w taxi?
W przejazdach taksówkami wyróżnia się również strefy, na podstawie których obowiązują różne taryfy. Strefa pierwsza jest w granicach miasta, natomiast strefa druga poza granicami miasta.
- Taryfa I obowiązuje w dni powszednie od godziny 6 do 22
- Taryfa II obowiązuje w dni powszednie od godziny 22 do 6 oraz w niedzielę i święta
- Taryfa III obowiązuje w dni powszednie od godziny 6 do 22, oraz gdy kurs przekracza granice administracyjne danego miasta
- Taryfa IV obowiązuje w dni powszednie od godziny 22 do 6 oraz w niedzielę i święta, oraz gdy kurs przekracza granice administracyjne danego miasta.
Opłata postojowa w taxi
W przewozie osób obowiązuje również opłata postojowa, która jest częścią wykonywanego kursu i jest ona wyliczana na podstawie taksometru. Naliczanie rozpoczyna się w momencie, gdy pojazd zatrzyma się na światłach, w korku, przed przejściem dla pieszych lub na życzenie pasażera.
Rozpoczynając przewóz pasażera taksówkarz ma obowiązek włączyć taksometr, ponieważ na jego wyliczeniu jest pobierana opłata za kurs. Unikając włączenia taksometru taksówkarz łamie przepisy i naraża się na wykroczenie karno-skarbowe. Jeżeli klient nie otrzyma paragonu wyliczonego na podstawie taksometru może odmówić zapłaty za kurs.
Kursy taksówką w małych miejscowościach
W małych miejscowościach (przykładowo Kwidzyn) w Polsce możemy spotkać się z sytuacją, gdzie za kurs po mieście, czyli w strefie pierwszej jest opłata stała. To oznacza, że niezależnie ile kilometrów przejedziemy zapłacimy taką samą kwotę. Na przykład kurs z miejsca A do miejsca B to odległość 5 kilometrów i zapłacimy np. 15 zł. Natomiast kurs z miejsca B do C to odległość 7 kilometrów a opłata za przejazd wyniesie również 15 zł. Ceny są ustalane przez korporacje taksówkarskie i zależą w dużej mierze od wielkości miasta, w którym korzystamy z usług Taxi.