Bezpieczeństwo jest najważniejsze i o tym powinien pamiętać każdy kierowca. Jednocześnie na bezpieczeństwie nie można oszczędzać. Są takie elementy, które pozornie wydają się nieważne, a jednak mają duże znaczenie i mamy tutaj na myśli centrowanie kół. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Centrowanie kół – czym jest?

Centrowanie kół rzeczywiście wpływa na lepszą pracę opon, przedłuża ich żywotność, zatem rzeczywiście Wasze opony nie będą wymagały tak częstej wymiany. Ale na tym zalety się nie kończą. Otóż centrowanie sprawia, że prowadzenie samochodu jest jeszcze przyjemniejsze i nie występuje intensywne rwanie czy też wibracje. Zasadniczo pod pojęciem centrowania koła kryje się po prostu regulacja zawieszenia samochodu. Zasadniczo nie jest to bezpośrednia regulacja samych opon, jednak dopasowanie kątów opony. Każdy kierowca może poznać, że koła wymagają centrowania. Najczęściej pojawiają się charakterystyczne symptomy. Jednym z nich jest nierówne znoszenie opony. Dochodzi też do tego, że samochód rwie się w jedną bądź drugą stronę. Pojawia się silna wibracja kierownicy, ale też kierownica przekrzywia się nawet podczas prostej jazdy. W takim wypadku należy czym prędzej scentrować oponę. Aby sprawdzić wycentrowanie, można wykorzystać różnego rodzaju techniki, do których zalicza się np. pochylenie koła. Można też sprawdzić zbieżność bądź zastosować metodę odlewnika. 

Dlaczego należy wycentrować koła?

Centrowanie kół jest niezbędne, gdyż wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Tutaj należy wiedzieć, że takie opony będą szybciej bądź nierównomiernie się ścierać. Droga hamowania może się znacząco wydłużyć, co bywa niebezpieczne. Nadwyrężenie bieżnika oznacza, że któraś z jego stron jest bardziej zużyta. Oczywiście spowodowane jest to błędnym kątem pochylenia. Pamiętajcie, że w żadnym wypadku nie można bagatelizować tego problemu, gdyż może pojawić się ściąganie samochodu w boczną stronę. Jedna strona samochodu będzie miała lepszą przyczepność. Na szczęście centrowanie nie jest wcale trudne. Wystarczy tylko zlikwidować siły wytrącające koło z jednolitego ruchu obrotowego. Zwróćcie jeszcze uwagę na fakt, że jazda nie jest wtedy przyjemna, gdyż naprawdę odczuwa się duże wibracje, co wpływa na komfort jazdy. 

Jak wykonać centrowanie kół?

Centrowanie kół nie jest trudne, jednak wymaga odpowiedniego sprzętu oraz umiejętności. Pewne jest to, że takich prac nie należy wykonywać samodzielnie. Należy zdecydować się na wizytę w dobrym warsztacie samochodowym. Geometria musi być zgodna z zaleceniami producenta danego pojazdu. Jeżeli więc nie znacie się na takiej pracy, to lepiej się jej nie podejmujcie. Zrównoważenie koła oznacza też zastosowanie balansu. Rodzaje zachwiania równowagi mogą być różne. Najczęściej występują statyczne, czyli na jednej płaszczyźnie. Mogą być też dynamiczne. Wtedy brak równowagi występuje na dwóch płaszczyznach, zarówno pionowej, jak i bocznej. Aby naprawić ten problem, trzeba zastosować wyważarkę. Mechanizm musi też dostosować poziom ciśnienia. Trzeba zmierzyć równowagę, biorąc pod uwagę położenie opony. Dzięki temu mechanik wie jaką masę musi dodać, by odpowiednio zbalansować oponę w miejscach, gdzie jest to konieczne. Pamiętajcie o jeszcze jednej ważnej rzeczy, a mianowicie że po przejechaniu ok. 8 tys. km należy sprawdzić, czy opony nie wymagają centrowania.             

[Artykuł sponsorowany]