Chcesz kupić dobre opony letnie, które bez problemu wytrzymają kilka sezonów? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby wybrać najlepszy model do swojego pojazdu. Pamiętaj, że to właśnie opony w głównej mierze odpowiadają za bezpieczeństwo i komfort każdej podróży.

Jak wybrać odpowiednią klasę opon?

Opony dzielą się na trzy główne klasy – produkty z każdej z nich mają inną charakterystykę i sprawdzają się w różnych kategoriach pojazdów. Przeważnie wyróżnia się klasę premium, średnią i budżetową (nazywaną również ekonomiczną). Główne różnice dotyczą zaawansowania technologicznego, a także sposobu wykonania.

Klasa premium to przede wszystkim opony, które cechują się wykorzystaniem najnowszych rozwiązań, np. w zakresie architektury bieżnika i użytych materiałów. Są przeznaczone głównie do pojazdów klasy wyższej i do aut sportowych o dużej mocy silnika. Klasa średnia to ogumienie, które przeważnie oferuje najlepszy stosunek ceny do parametrów. Takie opony sprawdzą się do standardowych pojazdów wykorzystywanych na co dzień – w tym również do aut dysponujących lepszymi osiągami. Opony ekonomiczne stanowią z kolei propozycję przede wszystkim dla kierowców, którzy chcą ograniczyć swoje wydatki. Należy jednak podkreślić, że jest to umowny podział i wiele produktów znajduje się na granicy różnych klas.

Wybierz odpowiedni bieżnik

Podobnie jak w przypadku klasy ogumienia, parametry techniczne powinny być dobrane do pojazdu, stylu oraz częstotliwości jazdy. Opony letnie dostępne na rynku różnią się pod względem jakości użytych materiałów, a także charakterystyki bieżnika oraz samej konstrukcji. Istotne jest to, aby wybierając ogumienie, dopasować je pod kątem auta, warunków pogodowych, wymagań kierowcy oraz stylu poruszania się po drodze. Często poleca się opony kierunkowe, z charakterystycznym bieżnikiem w kształcie litery „V”, które efektywnie odprowadzają wodę nawet na mokrych powierzchniach. Równie dobrym wyborem będą modele z asymetryczną rzeźbą bieżnika, pozwalające na zmniejszenie ryzyka powstania aquaplaningu.

Parametry techniczne opon

Kolejne istotne kwestie to jakość ogumienia, indeks prędkości opon oraz długość gwarancji. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić szczegóły na temat danego modelu, aby ogumienie mogło zaoferować bezpieczną jazdę przez wiele lat. Kierowcy, którzy uwielbiają nacisnąć na gaz, powinni przede wszystkim zweryfikować indeks prędkości. Polecane są w szczególności modele z indeksem H lub V, czyli odpowiednie do prędkości sięgających 210 km/h lub 240 km/h.

Wybierz najlepsze opony letnie, nie wychodząc z domu – modele od wielu różnych firm znajdziesz na stronie https://noweopony.pl/opony/letnie.