Planując zakup nowych felg do samochodu, podstawowym pytaniem, jakie zadają sobie kierowcy, jest co wybrać – model aluminiowy czy stalowy? Okazuje się, że różnią się one nie tylko wyglądem, ale również właściwościami oraz ceną. Jakie zalety ma każde z tych rozwiązań?

Zalety felg aluminiowych

W przypadku obręczy aluminiowych często ich atutem jest lekkość. To z kolei wpływa na prowadzenie auta, w tym – jego zwrotność, mobilność czy skuteczność hamowania, a także na parametry takie, jak zużycie paliwa. Oczywiście nie mówimy tutaj o znaczących różnicach, jednak faktycznie mogą być one odczuwalne.

Kolejną zaletą jest fakt, że na felgi aluminiowe nie są podatne na korozję. Wbrew powtarzanym mitom okazują się też wytrzymałe. Oprócz tego prezentują się one znakomicie – projektanci alufelg mają duże pole do popisu. Stosowane metody produkcji pozwalają na tworzenie tarczy o fantazyjnych wzorach, dlatego każdy kierowca znajdzie model, odpowiadający jego oczekiwaniom. Również pod względem kolorystyki, wykończenia oraz właściwości powłoki lakierniczej.

Trzeba wspomnieć o jeszcze jednej korzyści. Tarcze wypełnione wolnymi przestrzeniami sprzyjają chłodzeniu układu hamulcowego w trakcie jazdy.

Prawdą jest, że obręcze aluminiowe są droższe od stalowych. Niemniej wybór jest na tyle duży, że można znaleźć propozycje na prawie każdą kieszeń. Dla przykładu szukając felg o popularnej średnicy 16 cali, w jednym ze znanych sklepów motoryzacyjnych, zapłacimy już od około 350 zł za sztukę (https://www.oponeo.pl/felgi-aluminiowe/16).

Zalety felg stalowych

W przypadku felg stalowych z jednej strony nie zapłacimy wiele za zakup całego kompletu. Z drugiej, gdy jedna sztuka ulegnie awarii, jej wymiana będzie wymagała wyjęcia mniejszej sumy pieniędzy z portfela. Dlatego jeśli szukamy budżetowego rozwiązania, to warto pójść w tym kierunku.

Na cenie nie kończy się lista zalet felg stalowych. Choćby pod względem odporności na uszkodzenia mechaniczne wiodą one prym. To ważne, jeżeli często podróżujemy po drogach wątpliwej jakości. Trzeba też wspomnieć o łatwości utrzymania w czystości. Proste tarcze ze stali mają mniej trudnodostępnych zakamarków, dzięki czemu usunięcie wszelkich zabrudzeń nie powinno sprawiać kłopotów.

Co do aspektu wizualnego – to oczywiście kwestia gustu. Nie ulega jednak wątpliwości, że w przypadku starszych modeli samochodów, a zwłaszcza klasyków, felgi stalowe mogą prezentować się naprawdę świetnie.