Jego sprawność do być albo nie być, bo rozładowany czy popsuty akumulator unieruchamia auto. Jest to zatem część, której stan warto dobrze monitorować. Tym bardziej że zalicza się ona do podzespołów, które podlegają okresowej wymianie, ponieważ prędzej czy później po prostu się zużyją. Jakie są oznaki, które jasno wskazują na konieczność wymiany akumulatora na nowy? Co zmniejsza jego żywotność i jak kupić nową baterię, aby była dobra? Już wszystko wyjaśniamy!

Żywotność akumulatora samochodowego

Średnia żywotność, jaką charakteryzują się zwykłe akumulatory samochodowe (ucando.pl/k/akumulatory/U1301), wynosi zazwyczaj około 4-5 lat. Zależy ona jednak od wielu czynników, takich jak częstotliwość korzystania z samochodu, warunków klimatycznych czy sposobu eksploatacji. Z tego też powodu może być ona zarówno sporo krótsza, jak i nieco dłuższa.

Objawy wskazujące na konieczność wymiany akumulatora na nowy:

  • Problemy z odpaleniem samochodu.
  • Słabe oświetlenie auta – żarówki mogą też lekko przygasać / migać.
  • Częste rozładowanie akumulatora.
  • Zmiany w wyglądzie akumulatora (napęcznienie, wycieki)
  • Nieprzyjemny siarkowy zapach w kabinie.

Przy czym warto zaznaczyć, że akumulatory samochodowe są z reguły wyposażone w specjalne znaczniki poziomu naładowania baterii w postaci oczka lub skali. W takiej sytuacji można po prostu sprawdzić, czy oznaczenie wskazuje prawidłowy stan baterii, czy pokazuje, że jest ona rozładowana. Można również dokonać pomiaru napięcia akumulatora za pomocą multimetru – prawidłowe powinno wynieść od 12,5 do 12,8 woltów.

Akumulatory – od czego się psują?

Na awarie akumulatorów, zwłaszcza ich częste rozładowanie, a w efekcie skrócony okres żywotności, najczęściej wpływa eksploatacja w trudnych warunkach (np. w bardzo niskich lub bardzo wysokich temperaturach). Także brak regularnego ładowania – czyli rzadkie odpalanie samochodu lub jazda tylko na krótkich dystansach, może mieć negatywny wpływ na stan baterii. Do uszkodzenia akumulatora może doprowadzić również awaria alternatora lub zwarcia w instalacji elektrycznej auta.

Kolejnym elementem szkodliwym dla akumulatorów jest przeciążenie systemu elektrycznego samochodu, poprzez podłączanie zbyt dużej ilości urządzeń (np. nawigacje, smartfony, wiatraki), czy nieprawidłowe oświetlenie samochodu (np. inne żarówki niż zaleca producent). Wszystko to może uszkodzić akumulator. Warto więc zadbać o to, aby był on odpowiednio użytkowany, ładowany i konserwowany, co pozwoli zapewnić mu jak najdłuższą żywotność.

Wymiana akumulatora na nowy

Niestety, niezależnie od tego, jak dbamy o akumulator w swoim samochodzie, prędzej czy później staniemy przed koniecznością jego wymiany na nowy. Przy czym warto pamiętać o tym, że nie może to być dowolna bateria samochodowa, ponieważ poszczególne modele samochodów są wyposażone w akumulator o konkretnych parametrach, a nawet wielkości.

Z tego też powodu najłatwiej kompatybilny akumulator można kupić w sklepie internetowym, takim jak Ucando.pl, gdzie mamy do dyspozycji specjalną wyszukiwarkę części w pełni dopasowanych do marki i modelu samochodu. Nieprawidłowa bateria może bowiem być zbyt słaba lub z byt mocna albo po prostu nie zmieści się w miejscu przeznaczonym na jej montaż.