Samochody autonomiczne, alternatywne źródła napędu, innowacje technologiczne — to tylko niektóre trendy, które kształtują przyszłość motoryzacji. W kolejnej dekadzie możemy spodziewać się kontynuacji rewolucji zachodzącej w tej dziedzinie. Jakich zmian należy oczekiwać? Jak wpłyną one na nasze codzienne życie?

Nowe gałęzie motoryzacji?

Czy wyobrażasz sobie, że po prostu przyciskasz guzik w swoim samochodzie, a on nagle wznosi się w powietrze, omijając wszystkie utrudnienia drogowe? To nie scenariusz z filmu science-fiction. Być może tak będzie wyglądała nasza rzeczywistość. Pomysł ten nie jest nowy, a rozwój technologii związanych z autonomią i bezzałogowymi dronami trwa już od dekad. Wszystko to sprawia, że powyższa wizja może w końcu stać się faktem. Taka nowa gałąź motoryzacji całkowicie zmieniłaby nasze podejście do podróżowania i raz na zawsze pożegnała nas z utrudnieniami drogowymi. Czy to jednak oznacza, że wkrótce będziemy korzystać z samochodów latających? Tego nie wiadomo. Technologia latających pojazdów napotyka wiele przeszkód w swoim rozwoju, co spowalnia jej popularyzację, a być może nawet zupełnie ją blokuje. Ale jedno jest pewne — przyszłość motoryzacji może nas jeszcze zaskoczyć.

Już teraz istnieje jednak wiele innych zaawansowanych modeli aut, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź ofertę Carsmile i poznaj najnowocześniejsze samochody dostępne w leasingu.

Napędy elektryczne i ich przyszłość

W ciągu ostatnich kilku lat motoryzacja zdecydowanie poszła w kierunku elektromobilności, która z kolei stała się katalizatorem wielu zmian. Samochody elektryczne oraz hybrydowe dynamicznie zyskują na popularności. Wszystko to daje nadzieję, że rynek zdominują pojazdy nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także oferujące osiągi nieporównywalnie lepsze od aut spalinowych.

Co ważne, wiele wskazuje na to, że w przyszłości samochody elektryczne będą tańsze, dostępniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu, nie tracąc na komforcie i standardach bezpieczeństwa. Poza tym należy liczyć się z możliwością rozszerzenia znanej obecnie technologii napędów elektrycznych. Być może istniejące dziś auta elektryczne to dopiero wstęp do czegoś większego? Czas pokaże. Na razie oczywistym wydaje się, że to właśnie pojazdy elektryczne zdominują drogi przyszłości.

Nowe paliwa?

Tradycyjne paliwa kopalne powoli odchodzą do lamusa, a na ich miejsce zaczynają wkraczać nowe rozwiązania. Woda i wodór to tylko niektórzy z kandydatów, którzy potencjalnie mogliby zrewolucjonizować branżę motoryzacyjną. Wodór, dzięki możliwości pozyskiwania go z wody za pomocą elektrolizy, oferuje niskie emisje CO2 i wydajność porównywalną z benzyną. Z kolei główną zaletą wody jest jej nieograniczona dostępność. Oczywiście wykorzystanie wody i wodoru jako źródeł zasilania dla pojazdów to odległa wizja. Wciąż brakuje technologii umożliwiających to na większą skalę, a do tego na prowadzenie zdecydowanie wysuwają się napędy elektryczne. Kolejne lata mogą jednak przynieść pewne zmiany. Obserwuj uważnie to, co dzieje się na rynku motoryzacyjnym, aby nie przegapić nowości.