Od niedawna kierowcy taksówek, Bolt i Uber mogą skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia pojazdu GAP, które całkowicie chroni wartość początkową samochodu. Co to oznacza w praktyce?

Praca taksówkarza związana jest ze stałą eksploatacją samochodu i ciągłym, aktywnym udziale w ruchu drogowym. Niestety kierowcy taksówek, przez charakter swojej pracy są szczególnie narażeni na udział w różnego rodzaju kolizjach drogowych. Od niedawna kierowcy taksówek, Bolt i Uber mogą skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia pojazdu GAP, które całkowicie chroni wartość początkową samochodu. Co to oznacza w praktyce?

Słyszałeś o dodatkowym ubezpieczeniu samochodu GAP? To usługa stworzona do zadań specjalnych!

Podobno przypadki chodzą po ludziach, a nieszczęścia chodzą parami…

Biuro Ruchu Drogowego poinformowało, że według wstępnych danych dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2022 roku na polskich drogach odnotowano 21 324 wypadki drogowe, w których zginęły 1883 osoby.

Natomiast według danych udostępnionych przez Ministerstwo Cyfryzacji, w Polsce od 1 stycznia do 23 października 2022 r. z powodu kradzieży zostało wyrejestrowanych 6127 pojazdów osobowych. W tym czasie znikało średnio 21 samochodów dziennie.

Wyobraź sobie, że na potrzeby wykonywania swojej pracy kupujesz nowiutką Skodę Octavię w wersji PRESTIGE, której cena w przybliżeniu wynosi 130 000 zł. To model niezwykle popularny wśród taksówkarzy i nie tylko – świetnie łączy wysoką funkcjonalność, piękny design i wygodę użytkowania. Oczywiście to nie jedyny powód, który skłonił Cię do zakupu. To piękny pojazd i cieszysz się również na myśl o bezstresowych przejażdżkach po pracy, czy wycieczkach z rodziną.

No to jedziemy na wycieczkę! Tym razem na celowniku Warszawa, nasza piękna stolica – dzieci uwielbiają to miasto. Opłacasz parking, po raz ostatni sprawdzasz, czy niczego nie zapomniałeś ze samochodu i ruszasz na miasto z rodzinką. Te kilka godzin atrakcji, zabaw i zwiedzania minęły w mgnieniu oka – pora wracać! Zbliżając się do miejsca parkingowego w panice szukasz swojego auta wzrokiem. Nie możesz zlokalizować tego pięknego metalicznego koloru, za który dopłaciłeś ekstra? Zniknął. Razem z całą resztą. Warszawa to niechlubny lider, jeżeli chodzi o kradzieże samochodów. W stolicy ma miejsce około 25% wszystkich zdarzeń tego typu w całym kraju.

Masz tylko podstawowe ubezpieczenia potrzebne do wykonywania zawodu taksówkarza. Wraz z kradzieżą zniknęło 130 tys. złotych oraz Twoja mobilność, której potrzebujesz do wykonywania swojej pracy, zarabiania pieniędzy oraz Twój osobisty środek transportu.

To nie jedyny ponury scenariusz…

Cały dzień jesteś w trasie – od klienta, do klienta. Późnym wieczorem przyjmujesz ostatni, duży kurs, podczas którego musisz przejechać kilkadziesiąt kilometrów. Jesteś już trochę zmęczony, ale to będzie dobre zakończenie dnia. Dasz radę! Trasa przebiega bez komplikacji, wszystko idzie sprawnie. Odstawiłeś klienta do punktu docelowego i zawracasz kierując się do domu. Nagle obraz gaśnie. Budzisz się kilkanaście minut później w otoczeniu mnóstwa ludzi i światła syren. Wygląda na to, że nie stało Ci się nic poważnego – kilka otarć i siniaków. Szukasz wzrokiem swojego samochodu i nagle doznajesz szoku – auto wygląda jak zgnieciona puszka po Coli. Okazało się, że kierowca ciężarówki nie ustąpił Ci pierwszeństwa. Niestety 10-tonowy potwór w bezpośrednim starciu nie pozostawia jeńców. Jakim cudem wyszedłeś z tego cało? Jesteś nadal w szoku, a twój umysł to teraz kłębek chaosu. Szykuje się dłuższa przerwa od pracy…

Czy mogłeś coś zrobić, żeby ochronić samochód przed złodziejem? Raczej nie. Czy mogłeś coś zrobić, aby uniknąć kolizji? Pewnie tak, ale to nie Ty spowodowałeś wypadek – to nie Twoja wina. Niestety na wiele rzeczy nie mamy wpływu. W obu przypadkach mogliśmy jednak zredukować wagę nieprzyjemnych konsekwencji.

  • Utrata zainwestowanych środków finansowych.
  • Utrata możliwości zarobkowania.
  • Pozbawienie mobilności.

Istnieje jednak sposób na to, abyś w przyszłości nie musiał się martwić skutkami opisanych i wielu zdarzeń. To dodatkowe ubezpieczenie samochodowe GAP, które chroni wartość początkową samochodu i zabezpiecza pojazd przed utratą wartości rynkowej, która nastąpiłaby w przypadku całkowitego zniszczenia pojazdu lub jego kradzieży.

Właścicielu firmy taksówkarskiej – zabezpiecz się

Myśl o utracie jednego samochodu spędza wielu osobom sen z powiek, a co dopiero, gdy jest się właścicielem całej floty taksówek!

Na szczęście istnieją niezawodne sposoby na spokojny sen i głowę – to pełne, kompleksowe pakiety ubezpieczeń.

Zgodnie z prawem, każdy pojazd w ruchu musi być ubezpieczony, więc brak ubezpieczenia może prowadzić do konsekwencji prawnych, a w przypadku firmy taksówkarskiej może to oznaczać utratę licencji na przewóz osób – mówimy jednak o podstawach i minimum. Na rynku ubezpieczeń istnieją opcje, które pozwolą zabezpieczyć 100% wartości pojazdów, a nie tylko kwotę poniesionej szkody.

W ciągu pierwszych trzech lat eksploatacji nowy samochód traci nawet do 50% swojej wartości. Bolesne, prawda? Wartość taksówek spada jeszcze gwałtowniej – to samochody, które często są eksploatowane 7 dni w tygodniu przez całą dobę! Nigdy nie wiesz też, jak na dłuższą metą sprawdza się zatrudniony przez Ciebie kierowca…

Podstawowy pakiet ubezpieczeń wypłaca tylko odszkodowanie równe, rynkowej wartości pojazdu z dnia wystąpienia szkody, czyli kwotę znacznie mniejszą od wartości początkowej!

Przykład:

Kupujesz taksówkę za 100 000 zł. Po dwóch latach użytkowania taxi zostaje zniszczone w wypadku drogowym. Dzięki ubezpieczeniu AC, otrzymujesz 40 000 zł, ponieważ tyle wynosiła wartość rynkowa samochodu w dniu powstania szkody. Natomiast różnica między początkową wartością rynkową pojazdu a kwotą wypłaconego odszkodowania AC w wysokości 60 000 zł zostaje pokryta z odszkodowania GAP. Dzięki ubezpieczeniu GAP, możesz zakupić nową taksówkę podobnej klasy!

Możesz skorzystać z kalkulatora spadku wartości samochodu dostępnego na stronie TwójGAP.pl.

Zachowanie ciągłości pracy i stabilność życiowa

Warto pamiętać o tym, że ryzyko kradzieży nowego samochodu jest często większe, niż w przypadku starszych modeli. Ubezpieczenie GAP gwarantuje pełny zakres ochrony finansowej w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej, a odszkodowanie zostaje wypłacone w terminie 30 dni, licząc od daty otrzymania zgłoszenia wraz z kompletem wymaganych dokumentów.

Stosunkowo szybka wypłata odszkodowania pomaga na równie szybki powrót do normalności i mobilności. W dzisiejszych czasach funkcjonowanie bez samochodu jest bardzo utrudnione, zwłaszcza jeśli używamy go zarobkowo lub dojeżdżamy nim do pracy.

Po więcej szczegółów odnośnie specjalistycznych ubezpieczeń samochodowych zapraszamy na stronę TwójGAP.pl!