Sprzedaż lub zakup auta to rutynowe czynności, z którymi styka się niemalże każdy kierowca. Zbycie samochodu, a następnie kupno pojazdu z drugiej ręki wiąże się przede wszystkim ze standardowymi procedurami. Warto pamiętać o podstawowych czynnościach, bez których nie da się ruszyć w dalszą drogę. Niezwykle ważne są kwestie związane z historią pojazdu, a także z polisą (podstawowe ubezpieczenie OC oraz opcjonalne, lecz niezwykle przydatne AC). Przypominamy zatem o niezbędnych formalnościach, jakie każdy kupujący i sprzedający musi mieć na uwadze.

Zakup auta z drugiej ręki: porady dla sprzedających i kupujących

Rynek aut używanych wciąż dominuje w Polsce. Do dyspozycji mamy samochody już zarejestrowane w kraju, jak i te sprowadzone z zagranicznych komisów. Jak nie popełnić błędu poszukując nowego, wymarzonego modelu? Oto praktyczne, niezastąpione porady i wskazówki na temat nowinek z rynku samochodowego.

  • Przyglądając się autom, koniecznie należy sprawdzić historię pojazdu;
  • Warto wybrać się na jazdę próbną i przy okazji odwiedzić lokalny punkt kontroli pojazdów;
  • Sprawdzenie auta w warsztacie, przez mechanika pomoże wykryć usterki i określić, w jakim stanie jest auto;
  • Trzeba dowiedzieć się o obowiązującą polisę – jeśli ubezpieczenie jest nieważne (najczęściej w przypadku aut sprowadzanych), konieczne będzie szybkie wykupienie obowiązkowego OC. Bez tego ubezpieczenia nie można włączyć się do ruchu;
  • Wypytajmy sprzedającego o wszelkie szczegóły dotyczące wcześniejszego użytkowania auta;
  • Ważny jest nie tylko przebieg i rocznik, ale też sposób eksploatacji, np. czy auto było garażowane, kiedy miały miejsce najważniejsze wymiany płynów, części, opon.

Historia pojazdu jako źródło podstawowych informacji o samochodzie

Dzięki cyfryzacji danych o samochodach, można w łatwy sposób sprawdzić historię auta. Ministerstwo Cyfryzacji bezpłatnie udostępnia bazę danych o pojazdach zarejestrowanych w Polsce. Informacje pozyskiwane są z Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP – baza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych). Dzięki tej niezwykle praktycznej bazie danych można prześledzić historię auta, nad którego kupnem się zastanawiamy. Dane w bazie historii pojazdów sięgają 2004 roku. Jeśli auto rejestrowane było w kraju wówczas można odtworzyć szczegóły jego użytkowania, np. okresy przeglądów technicznych. Co jednak najważniejsze, baza Ministerstwa Cyfryzacji posiada aktualne informacje o autach kradzionych i poszukiwanych, co w prosty i szybki sposób pozwoli sprawdzić stan prawny kupowanego auta.

Sprawdzenie ważności polisy OC przed kupnem auta

Choć polisę OC można praktycznie od ręki wykupić przez internet, to warto wcześniej sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone. Na stronie internetowej www.ufg.pl należy podać podstawowe informacje o aucie: numer rejestracyjny albo VIN. Dane o polisie przypisanej do konkretnego auta znajdują się także w historii pojazdu. Dlaczego te informacje są tak ważne? Pamiętajmy, że ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) jest obowiązkowe i nie można bez niego włączyć się do ruchu. Zdarza się, że sprzedający czeka do końca trwania polisy i nie przedłuża jej, by nie ponosić dodatkowych kosztów. Wówczas to osoba kupująca musi zatroszczyć się o przedłużenie dotychczasowej lub wykup nowej polisy.

Wykupienie nowego ubezpieczenia dla auta z drugiej ręki

Jeśli mamy za sobą zbycie pojazdu – formalności po sprzedaży auta obejmują także wyrejestrowanie z dawnej polisy. Osoba kupująca samochód zgłasza swoje dane do zakładu ubezpieczeniowego, w którym chce wykupić OC i inne opcje, np. AC, AC mini. Opłacalny jest zakup ubezpieczeń w pakiecie, czyli łączonego OC i AC. O ile OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i posiada kilka dodatkowych opcji (NNW dla pasażera i kierowcy, holowanie w razie awarii, ubezpieczenie opon czy szyb), to w przypadku AC oferta jest znacznie bardziej zróżnicowana. Osoby kupujące auto używane mogą wybierać między AC z różnymi zakresami i kwotami, które wypłaci ubezpieczyciel w razie szkody.

Pamiętajmy także, że to osoba sprzedająca zgłasza do dotychczasowego ubezpieczyciela fakt zbycia auta. Nie przedłuża dalej policy OC i nie opłaca jej. Kupujący może dobrać dowolną polisę, np. korzystając z porównywarek internetowych.

Zgłoszenie zbycia auta jako obowiązek sprzedającego

W wydziale komunikacji (w starostwie lub urzędzie miejskim) sprzedający zgłasza, że sprzedał samochód. Ma na to 30 dni. Przed krótki czas, w okresie pandemii wydłużono ten okres do 60 dni, jednak od kwietnia 2023 ponownie wrócił obowiązek zgłoszenia w ciągu 30 dni. Terminów należy przestrzegać, gdyż niezawiadomienie właściwego urzędu o zbyciu auta skutkuje karami finansowymi. Mandat wynosi 200-1000 zł. Aby tego uniknąć, nie warto czekać i jak najszybciej dopełnić formalności po sprzedaży auta. Można to zrobić tradycyjnie, udając się do urzędu lub za pośrednictwem specjalnej strony Internetowej.

Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia zbycia samochodu? Przede wszystkim prawidłowo sporządzona umowa kupna – sprzedaży (koniecznie 2 egzemplarze). Wzory umów można znaleźć na stronach internetowych, lecz warto korzystać ze sprawdzonych źródeł, np. stron ministerstw lub innych urzędów.

[Artykuł sponsorowany]