Idea carsharingu, czyli współdzielenia samochodu z innymi osobami, nie jest czymś zupełnie nowym. Taką formę transportu miejskiego próbowano już wprowadzać w latach 50. i 70. ubiegłego wieku – w przypadku Amsterdamu były to nawet pojazdy elektryczne. Dzisiaj jednak rozwiązanie to ma zupełnie inny wymiar, a dzięki niemu korzystanie z samochodu staje się czymś prostym, tanim i przyjemnym. Jak to wygląda w praktyce i gdzie można skorzystać z nowoczesnego carsharingu? Już wyjaśniamy!

Twój codzienny samochód bez zobowiązań – jak to działa

Samochód to jeden z najbardziej komfortowych środków transportu i nie ma co ukrywać, że jeśli mamy do wyboru podróż autem lub komunikacją miejską, to z reguły ta pierwsza opcja będzie zawsze wygodniejsza. Niestety koszty utrzymania samochodu są coraz większe. Miejsca parkingowe w miastach też swoje kosztują. Nie dziwi zatem, że coraz więcej osób rezygnuje z posiadania własnego samochodu.

Brak auta nie oznacza jednak, że nie można z niego korzystać do wygodnego poruszania się po mieście, ponieważ tutaj pojawia się carsharing, czyli usługa obejmująca wynajem samochodu. Taka opcja pozwala na wygodne skorzystanie z auta bez konieczności ponoszenia szeregu innych zobowiązań, z jakimi trzeba się liczyć przy własnym samochodzie, czyli kosztów ubezpieczenia, opłat parkingowych, serwisu i wielu innych. Carsharing pozwala po prostu skorzystać z samochodu wtedy, gdy jest to potrzebne i tyle!

Przy czym rozwiązanie to sprawdza się także w przypadku osób, które co prawda mają swoje auto, ale z różnych powodów nie dysponują nim na dany moment, bo przykładowo odwiedzają obce miasto, czy z samochodu korzysta na co dzień inna osoba.

Jak wynająć auto?

Liderem branży carsharingu w Polsce jest firma Traficar, która oferuje wynajem samochodów na terenie aż 26 polskich miast, takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Łódź, Sopot, Gdańsk, Poznań, Aglomeracja Śląska i wielu innych. Co ważne, aby skorzystać z usługi wynajęcia samochodu, nie trzeba przechodzić przez szereg skomplikowanych formalności. Wystarczy bowiem pobrać aplikację na smartfona i zarejestrować się w systemie Traficar. Oczywiście, aby móc skorzystać z usługi Traficar trzeba mieć prawo jazdy. Warto zaznaczyć, że firma dysponuje flotą ponad 3000 samochodów – w tym osobowych i dostawczych.

Zalety carsharingu

Korzyści, jakie niesie ze sobą carsharing, jest naprawdę wiele. Do tych podstawowych zaliczyć należy przede wszystkim olbrzymią wygodę i elastyczność takiego rozwiązania. Na tym jednak nie koniec, oprócz tego do zalet wynajmowania samochodu w ramach carsharingu należą:

  • prosta i szybka procedura wynajmu auta
  • ochrona środowiska
  • zmniejszenie zatłoczenia miast – w tym większa liczba miejsc parkingowych
  • oszczędność kosztów
  • brak zobowiązań
  • przejrzyste zasady wynajmu samochodu

Carsharing jest usługą, która cieszy się rosnącą popularnością, pozwalając na sprawne i wygodne przemieszczanie się po mieście i jego okolicach. Dzięki niej można korzystać z najwygodniejszego środka transportu o każdej porze dnia i nocy, czyli wtedy, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba.

[Artykuł sponsorowany]